Gdzie jest wątroba – wątroba położenie

ostropest witalny opnie i ceny

Dla bezpieczeństwa własnego zdrowia warto wiedzieć, gdzie jest wątroba. Jest to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka, którego zaburzenia funkcjonowania mogą wręcz zagrozić życiu. Wątroba położenie to jama brzuszna, dokładniej pod łukiem żebrowym po prawej stronie.

Gdzie jest wątroba

Gdzie jest wątroba - wątroba położenieW bardzo rzadkich przypadkach wątroba położenie to lewa strona ciała. Dzieje się tak w przypadku dekstrokardii, czyli odwróceniu trzewi – wątroba, serce, żołądek i inne organy wewnętrzne rozlokowane są po przeciwnych stronach niż w przypadku prawidłowej anatomii jamy brzusznej. Nie jest to stan chorobowy uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu czy życiu człowieka. jeśli wątroba jest zdrowa, powinna być w całości zakryta łukiem żebrowym, choć zdarza się, że u dzieci wątroba zajmuje większą część jamy brzusznej. Wystawanie wątroby spoza łuku żebrowego zazwyczaj oznacza powiększenie się tego organu, a co za tym idzie, stanu chorobowego.

Wątroba położenie i jej znaczenie

Wątroba jest ważną częścią układu pokarmowego. Leży tuż obok żołądka, w pewien sposób „nakładając” się na ten organ – patrząc z przodu, kształtem wątroba przypomina trójkąt prostokątny. W dolnej części wątroba sąsiaduje z małym pęcherzykiem żółciowym i dwunastnicą, a jeszcze niżej leży okrężnica i jelito kręte. Prawidłowo rozwinięta wątroba składa się z czterech płatów: płata prawego, lewego, ogoniastego i czworobocznego. Wielkość wątroby zależy przede wszystkim od wieku oraz od ogólnej kondycji zdrowotnej, w jakiej się znajdujemy. Wątroba magazynuje krew przepływającą przez organizm i reguluje jej objętość. Ponadto, wątroba oczyszcza krew ze wszystkich trujących substancji, jakie dostały się do krwioobiegu.

Tak przygotowana krew trafia z wątroby przez żyłę główną do serca, które z kolei transportuje krew po całym ciele. Z powodu tego połączenia, praca wątroby jest w dużym stopniu uzależniona od pracy serca i na odwrót. Inną ważną funkcją wątroby jest wytwarzanie żółci – w związku z tą funkcją wątroba współpracuje z pęcherzykiem żółciowym i podobnie jak w przypadku serca, niedomaganie pęcherzyka żółciowego oddziałuje bezpośrednio na wątrobę. Dokładnie gdzie jest wątroba najlepiej sprawdzić w atlasie anatomicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *