Kolka wątrobowa

Występująca nagle, ale objawiająca się silnym bólem, kolka wątrobowa może być wynikiem nie odpowiedniej diety. Spożywanie bardzo tłustych, smażonych dań czy nadużywanie alkoholu na pewno nie wpływa dobrze na stan naszej wątroby.

kolka wątrobowa
kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa to przypadłość, która dotyka aż 15% osób, przy czym dużo, bo aż trzy raz częściej może ona wystąpić w przypadku kobiet. Na jej wystąpienie narażone są przede wszystkim kobiety otyłe, stosujące niewłaściwą dla zdrowia i organizmu dietę oraz te, które przekroczyły czterdziesty rok życia. Kolka wątrobowa występuje wówczas, gdy tworzące się złogi w pęcherzyku żółciowym utrudniają przepływ żółci do dwunastnicy, przez co jest on zmuszony do dużo intensywniejszych skurczy niż normalnie. To właśnie te skurcze są odpowiedzialne za ból, jaki odczuwamy mówiąc o kolce wątrobowej. Za intensywność owych skurczy odpowiedzialne może być nieprawidłowa, bogata w tłuszcze dieta. Najczęściej występującym objawem kolki wątrobowej jest bardzo silny ból brzucha, występujący po jego prawej stronie, o charakterze ciągłym. Kiedy się nasila, zaczyna promieniować i może być odczuwany także w okolicach łopatek, a nawet ramion. W niektórych osoba odczuwająca ból może wymiotować żółcią.

Kolka wątrobowa leczenie

Aby złagodzić dolegliwości należy stosować ciepłe okłady w miejscu bólu. Ulgę może przynieść także nagrzewanie bolesnego miejsca za pomocą elektrycznej poduszki. Warto także zażyć dostępne ziołowe preparaty takie jak ostropest, które pomogą złagodzić problem. Warto także zażyć lek rozkurczowy bądź przeciwbólowy, który okazuje się dość często niezbędnym lekiem pomagającym przetrwać nieprzyjemne objawy kolki wątrobowej.