Powiększona wątroba

Powiększona wątroba – wątroba, jako bardzo ważny organ ciała ludzkiego powiększa się w przebiegu różnych jej chorób. Nie zawsze jest bardzo bolesna, bywa, że pacjent przy lekko powiększonej wątrobie odczuwa tylko i wyłącznie delikatne kłucie podżebrowe, po prawej stronie, niemniej bywają też przypadki, zwłaszcza, gdy wątroba powiększa się znacznie, że sprawia ona wiele kłopotu choremu.

powiększona wątroba

W przypadku przewlekłego bądź ostrego zapalenia wątroby następuje jej powiększenie wraz z innymi zaburzeniami, które utrudniają normalne funkcjonowanie organizmu, bowiem upośledzone zostają jej podstawowe funkcje, między innymi fakt, iż to właśnie ona odpowiedzialna jest za odtruwanie organizmu z toksyn. Do powiększania się wątroby dochodzi także w przypadku innych poważnych jej schorzeń, należą do nich przede wszystkim marskość wątroby, wywołana często nadużywaniem leków czy alkoholu.

Wątroba powiększa się także w przypadku stłuszczenia wątroby, a więc gdy poziom tłuszczu znajdujący się w niej przekroczy 5% masy wątroby. Organ ten powiększa się zarówno w przypadku grubo kropelkowego jak i drobnokropelkowego typu stłuszczenia wątroby. Warto wiedzieć, że wszelkie oznaki w postaci nawet delikatnego kłucia w prawym boku, powinny być natychmiast diagnozowane. Zdarzają się, bowiem przypadki, że powiększona wątroba przez bardzo długi czas nie dawała o sobie znać i dopiero po długim czasie została zdiagnozowana już, jako bardzo nadwyrężony organ. Dlatego też w profilaktyce tak ważne są badania okresowe, wykonywanie prób wątrobowych oraz oczywiście prawidłowa, zdrowa dla naszej wątroby dieta wątrobowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *