Rak wątroby objawy

ostropest witalny opnie i ceny
Rak wątroby objawy pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Bardzo często objawy raka wątroby są podobne do przewlekłego zapalenia wątroby albo do marskości wątroby, a nierzadko schorzenia te poprzedzają rozwój nowotworu.

Rak wątroby objawy

Objawy to przede wszystkim ból w prawym podżebrzu, żółtaczka, często występująca gorączka, wodobrzusze, brak apetytu i utrata wagi. Na raka wątroby chorują głównie mężczyźni oraz osoby po przekroczeniu 50 roku życia – nowotwory wątroby u młodych osób występują bardzo rzadko, ponieważ zmiany nowotworowe, które zwykle są przyczyną wcześniejszych chorób (na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B i C) rozwijają się przez ponad 30 lat.

Rak wątroby objawy i rokowania

Z kolei guzy na wątrobie to przeważnie przerzuty nowotworów innych narządów. Rak wątroby jest bardzo groźną chorobą, między innymi dlatego, że najczęściej zdiagnozowanie następuje za późno, a szanse na wyleczenie są niewielkie albo wręcz zerowe. Raka rozpoznaje się podczas badania USG, tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego. U chorych jest także wyższe stężenie białka AFP i DCP, co można stwierdzić na podstawie specjalnych testów. Dużą przeszkodą w rozpoznaniu raka wątroby może być także jej marskość, ponieważ takie zmiany mogą przesłaniać zmiany nowotworowe, dlatego najpewniejszym sposobem jest pobranie wycinka guza podczas biopsji.

Rak wątroby leczenie

rak wątroby objawy, rak wątroby zdjęciaLeczenie raka wątroby jest uzależnione od stadium choroby. Najbardziej drastyczna metoda, czyli operacja polegająca na wycięciu guza i otaczającej go tkanki, przynosi najlepsze wyniki, ale nie zawsze to rozwiązanie może być zastosowane. Innym sposobem walki z rakiem jest chemioterapia, podczas której leki cytostatyczne podawane są bezpośrednio do układu tętniczego wątroby. Przy raku wątroby nie można za to stosować radioterapii, ponieważ wątroba nie toleruje tak wysokich dawek promieniowania.

Operacja wycięcia guza stosowana jest wtedy, gdy wątroba zachowała jeszcze swoją wydolność. W przypadku, gdy wątroba w wyniku nowotworu stała się niewydolna, możliwy jest przeszczep, ale pacjent nie może mieć wtedy przerzutów. Rak wątroby objawy w stadium paliatywnym uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie, a do łagodzenia bólu stosuje się wstrzykiwanie czystego alkoholu do guza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *